24-27 Kasım 2021 | Anfaş Fuar Merkezi - Antalya

Basın Bültenleri

Haberler ve Yenilikler 

Dünyanın en büyük örtü altı tarım sektörü fuarı Growtech ile ilgili en son haber ve gelişmeleri, ulusal medya ile paylaştığımız içerikleri bir arada bulabilirsiniz.

 

Türk Tarım Sektörü, Küresel Tarım Yatırımlarından Daha Fazla Pay Almaya Hazırlanıyor

 

Küresel rekabetteki gücünü arttırmak isteyen tarım sektörünü, 20 yıldır uluslararası pazarlarla buluşturan Growtech Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, 24-27 Kasım 2021 tarihleri arasında Antalya Anfaş Fuar Merkezi’nde, “Keşfet, Büyüt, Kazan!” yeni mottosu ile kapılarını ziyarete açmaya hazırlanıyor. Growtech’in önemli destekçileri arasında yer alan Sera Konstrüksiyon, Donanımı ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçılar Derneği (SERKONDER) ve Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği (BASUSAD), Growtech Fuarı yaklaşırken sektörü ve küresel düzeyde artan tarımsal yatırımlara yönelik hedeflerini anlattı.

 

Daha Fazlası için >

Seracılık Sektörünün Stratejik Önemi Arttı

 

Pandemi sürecinde, tarımsal üretim ve üretimin sürdürülebilirliği açısından yetiştirilen ürünün çevresel faktörlerden izole edildiği örtü altı (seracılık) sektörü, daha da stratejik bir konuma yükseldi. Sektöre olan ilginin bu dönemde arttığına dikkat çeken SERKONDER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kozan, normalleşme sürecinin olumlu seyir etmesi halinde sera konstrüksiyon, donanım ve ekipman üretimi yapmakta olan sektörümüzün orta ve uzun vadede olumlu neticelerle çıkacağı görüşündeyiz” dedi.

“Hedefimiz 1.5 Milyon Ton Sertifikalı Tohum İle Dünya Tohum Sektöründe İlk 5’te Yer Almak”

Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, kapsamında Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu (IFAJ)ve Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) iş birliğinde gerçekleşen ve 21 ülkeden, 35 tarım gazetecisinin katıldığı “Avrupa ve Balkan Ülkeleri Tarım Gazetecileri Forumu”nda Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan, “Hedefimiz 2023 yılında 1.5 milyon ton sertifikalı tohum üreterek, dünya tohum sektöründe ilk 5’te yer almaktır.’ dedi.

Uluslararası Tarım Gazetecileri; Meyve Diyarı ve Mantarın Başkenti Korkuteli’ni Gezme ve Türk Tarımının Geldiği Yeri Yakından Anlama Fırsatı Buldu.

21 ülkeden, 35 tarım yazarının katıldığı “Avrupa ve Balkan Ülkeleri Tarım Gazetecileri Forumu” etkinliğinin son gününde gazeteciler; meyvecilik ve kültür mantarı yetiştiriciliğinin ön planda olduğu Antalya’nın Korkuteli ilçesinigezme ve Türk tarımının geldiği yeri yakından anlama fırsatı buldu.

Serkonder Uluslararası Tarım Yazarları ve Gazetecilerine Türk Seralarını anlattı.

Şu anda üretimin yüzde 75’inin yurtdışına ihraç edildiğini söyleyen SERKONDER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kozan, “Dünyanın birçok ülkesinde anahtar teslim sera kurup, malzeme gönderiyoruz. Daha önce yurt içi projeler ağırlıktayken, şu anda yurtdışında ciddi proje yürütmekteyiz. Öyle ki, artık üretimimizin yüzde 75’ini ihraç etmekteyiz.  İtalya’dan Yunanistan’a, Azerbaycan’dan Hindistan’a kadar birçok ülkede anahtar teslim seralar kuruyoruz.” dedi.

Uluslararası Tarım Gazetecileri Antalya Expo 2016’ya Hayran Kaldı!

21 ülkeden 35 tarım basın temsilcileri; sektörle ilgili önemli panelleri takip ederken, Türkiye’nin ilk ve tek expo’su olan Antalya Expo 2016’yı da gezdiler. Gezi öncesi Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün çalışmalarından ve hedeflerinden bahseden Sözen, Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen ve çocuklara uygulamalı olarak tarımı sevdirmeyi amaçlayan ‘Yeşeren Çocuklar’ projesini de tanıttılar.

Antalya ve Türkiye Tarımı Uluslararası Tarım Yazarlarına Growtech Ev Sahipliğinde Tanıtıldı.

Dünyanın en büyük örtü altı (seracılık) tarım sektörü fuarı Growtech ev sahipliğinde Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu (IFAJ), Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) iş birliğinde Antalya’da gerçekleştirilen “Avrupa ve Balkan Ülkeleri Tarım Gazetecileri Forumu”nun ilk gününde ‘Antalya ve Türkiye Tarımı’ başlığında düzenlenen panele 21 ülkeden 35 tarım yazarı katıldı. Antalya ve Türkiye tarımının geldiği nokta, potansiyeli, büyüklüğü ve gelişiminin paylaşıldığı panelde; uluslararası gazeteciler Antalya başta olmak üzere Türkiye tarımına dair merak ettikleri tüm konuları, konunun uzmanlarına sordular.

Tarım sektörünün yeni teknolojileri Growtech’te tanıtılacak…

27-30 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya’da düzenleniyor. Bu yıl fuar, 30’un üzerinde ülkeden 850’yi aşkın firma ve 130’dan fazla ülkeden 90 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Antalya Expo Center’da 50 bin m2 alanda gerçekleşecek fuarda, 5 ana kategori yer alıyor. Bu kategorilerdeki ürün ve hizmetlerini sergilemeye hazırlanan firmalardan TIMFOG, STOLLER ve HEKTAŞ, Growtech Fuarı öncesinde hem fuarla hem de ürün ve hizmetleriyle ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Sera Üreticileri, 2019’da Yüzde 70 Büyüme Hedefliyor.

Türkiye, 10 milyar dolar büyüklüğündeki küresel sera pazarındaki payını, yeni yatırımlarla 1 milyar TL’ye yükseltmeyi hedefliyor. 2019’u sektör için fırsat yılı gördüklerini belirten Sera Konstrüksiyon, Donanım, Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kozan, bu yıl yüzde 70 oranında büyüme öngördüklerini açıkladı.

Türkiye, tohum üretimi ve ihracatında atağa kalktı...

Türkiye’de tohum üretimi, son 10 yılda yüzde 266 arttı ve 2018’de 1 milyon 59 bin 300 tona yükseldi. Sektör 2018 yılında ilk kez dış ticaret fazlası verirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı, bir önceki yıla göre yüzde 16 artışla yüzde 108’e yükseldi. TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, sektörlerinin ülke ekonomisi için 10 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturduğuna dikkat çekti...

Dünyanın dört bir yanından tarım profesyonelleri Kasım’da Growtech’te buluşuyor...

arım sektörünün dünya markası Growtech Uluslararası Tarım Fuarı, geçtiğimiz yıl 120 ülkeden 86 bin 780 ziyaretçi ve 30 ülkeden 800’ün üzerinde firma ve markanın katılımı ile gerçekleşti. 120 ülkeden ziyaretçi ile rekora imza atılırken, en çok ziyaretçi gelen ilk 5 ülke sırasıyla İran, Ürdün, Irak, Mısır ve Cezayir oldu. Hollanda, İspanya, Çin, Kore ve ilk kez Macaristan, ülke bazında Milli Katılım ile Growtech’te yer aldı...

Fuar Sonuç Raporu 2019

Growtech'e Katıl

Neden Ziyaret Etmelisin?