Uluslararası Tarım Gazetecileri; Meyve Diyarı ve Mantarın Başkenti Korkuteli’ni Gezme ve Türk Tarımının Geldiği Yeri Yakından Anlama Fırsatı Buldu.

Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı ev sahipliğinde, Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu (IFAJ) ve Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) iş birliğinde gerçekleşen ve 21 ülkeden, 35 tarım yazarının katıldığı “Avrupa ve Balkan Ülkeleri Tarım Gazetecileri Forumu” etkinliğinin son gününde gazeteciler; meyvecilik ve kültür mantarı yetiştiriciliğinin ön planda olduğu Antalyanın Korkuteli ilçesinigezme ve Türk tarımının geldiği yeri yakından anlama fırsatı buldu.Modern tarımın tüm hassasiyetlerinin özenle uygulandığı tesisleri, seraları ve meyve bahçelerini gezen gazeteciler, Korkutelinin doğasına ve tarım potansiyeline hayran kaldılar.

27-30 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, bu yıl 21 ülkeden 35 tarım yazarını,  4-8 Kasım 2019 tarihlerinde Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu (IFAJ) ve Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) iş birliğinde gerçekleşen “Avrupa ve Balkan Ülkeleri Tarım Gazetecileri Forumu”nda Antalya’da ağırladı. Growtech öncesi; Antalya ve Türkiye tarımına dair merak ettikleri tüm bilgileri sektörün önemli sivil toplum kuruluşlarının temsicilerinin verdiği panellerde  öğrenme fırsatı bulangazeteciler, etkinliğin son gününde edindikleri bilgileri sahada görme, inceleme fırsatını da yakaladılar.

Mantar ve Meyve Yetiştiriciliği Denince Akla Gelen İlçe: Korkuteli…

21 ülkeden 35 tarım yazarının yüksek teknoloji ile üretilen meyve ve sebzeleri yerinde görmek için  ziyaret ettiği ilçe Antalya’ya 60 km. uzaklıktaki Korkuteli oldu. Denize kıyısı olmamasına karşın kendine has özellikleri ile Antalya ilçeleri arasında ayrı bir konuma sahip olan Korkuteli ziyaretinde Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu’na (IFAJ) üye gazetecilere Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit ve Korkuteli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selda Sert de eşlik etti. Toplam 4 milyon dekar alana sahip olan ve bunun 1 milyon dekarlık alanında tarım faaliyetleri yapılan Korkuteli ilçesinde gazetecilerin ilk durağı 3500 dekar tarım alanı üzerinde kurulu ; kiraz ve yaban mersini yetiştiriciliği konularında uzman personeller ile üretim yapan Oragro Tarım Şirketi’nin meyve bahçeleri ve üretim tesisi oldu.

Özellikle adını Avrupa ülkelerinden sonra Çin’e yaptığı kiraz ihracatı ile duyuran Oragro Tarım’ın bir diğer uzmanlık ürünü olan yaban mersini bahçeleri de uluslararası tarım gazetecileritarafından büyük bir ilgi ve beğeni ile karşılandı. Firmasının ihracat pazarları, üretim şekilleri, meyvecilikteki fidan çeşitleri ve yakın dönemdeki hedefleri hakkında gazetecilerin merak ettiği tüm soruları içtenlikle yanıtlayan Oragro Tarım’ın sabihi Mehmet Çiçek, 1500 dekarlık alanda kendilerine has kiraz üretim bahçeleri ve firmalarının diğer üretim kolları hakkında şu önemli bilgileri aktardı: “İşimizin sırrı kaliteli ürüne ulaşma noktasındaki gayretimizden geliyor. Bu yüzden, tam kontrole sahip olmak ve işimizi yeni pazarlara doğru sürdürmek için tek bir çiftlikte kendi ürünlerimizi üretiyoruz. Kendimize ait kiraz işleme ve soğuk hava tesislerimiz bulunuyor. Yani bahçeden topladığımız ürünleri paketleyerek doğrudan tırlara yükleyip ihracatıgerçekleştirebiliyoruz. Bugün Oragro olarak; Avrupanın tamamına, Ortadoğuya ve Uzakdoğuya yılda 7000 bin ton civarında ihracat yapıyoruz. Bunun dışında bu yıl ilk kez düşük tonda da olsa Çinin 4 şehrine kiraz ihracatımız oldu ama biz bunun gelecek yıl daha da artacağından eminiz. Geçen yıl sembolikti ama önemli olan bu pazarlara girmekti biz bunu başardık. Ayrıca Koreye de  gelecek sene kiraz ihracatımız olacak” dedi.

Yaban mersini üretimleri hakkında da gazetecilere bilgi veren Şimşek,Yaban mersini üretimi için 3 yıl Ar-Ge çalışması yaptık bu yıl ilk kez 100 tonluk bir ürünümüz oldu. Bunun 70tonunu ihraç ettik, şu an ağaçlarımız daha çok küçük ilerleyen yıllarda hem üretimimiz hem de ihraç ettiğimiz ülkelerin sayısı artacaktır. İhracat pazarı ve katma değeri olan ürünlere yönelik çalışmalarımız var. Zaten  tarımı ve üretimi il ve ülke geneline yaydığımız zaman turizm kadar Türk tarımından da gelir elde edilmemesi i için hiçbir neden yok” diyerek sözlerini noktaladı.

Mantar Üretimini Yakından Gördüler…

Uluslararası tarım gazetecilerinin Korkuteli’de ikinci durağı; yıllık 1250 ton mantar üretim kapasiteli ve 1500 metrekare kapalı alanda üretim faaliyeti gerçekleştiren SMS Ersanlar Tarım Firması oldu. Türkiye'nin mantar vadisi olarak adlandırılan Korkuteli’nde 1988 yılından beri kültür mantarı üreticiliği yapan SMS Ersanlar Tarım’ın sahibi Mehmet Ali Ersan özellikle ulusal çaptaki marketlere, büyük pizza şirketlerine taze ve konserve olmak üzere satış yaptıklarını belirterek gazetecilere kültür mantarı yetiştiriciliği, işlenmesi ve paketlenmesi konusunda bilgiler verdi. Korkuteli’nin yıllık 28 bin mantar üretimi ile Türkiye’nin %50’den fazlasını tek başına karşıladığına dikkat çeken Ersan, “Korkuteli ilçemiz Antalya üretiminin neredeyse tamamını ülkemiz mantar üretiminin ise yarısından fazlasını karşılıyor. Bugün ilçemizde irili ufaklıbinden fazla kişi mantar üretimi yaparken, dolaylı olarak 5 bine yakın kişi ise bu işten para kazanıyor. Bu nedenle ilçemiz haklı olarak ‘mantarın başkenti’ olarak anılıyor. Biz de bu ünvana yakışır bir şekilde kendimize ait kompost tesislerimizin de varlığı ile sektörümüzün en büyük ve lokomotif işletmesiyiz.  Tüm ürünlerimiz, ileri teknoloji kullanılarak laboratuvar ortamında bilgisayar kontrolünden geçmektedir. Deneyimimizi, ulusal ve uluslararası düzeydeki pazarlama ağıyla ürünlerimizi günlük olarak tüketiciye ulaştırıyor, üretimde %100 hijyen, kalite ve müşteri memnuniyeti anlayışından taviz vermiyoruz” dedi.

Korkuteli saha gezisi kapsamında; Türkiye’nin en büyük yerli tohum firması kimliği ile dünyanın dört bir yanına tohum ihracatı gerçekleştiren Yüksel Tohum’un Korkuteli Üretim ve Araştırma Tesisleri’ni ve bu tesislerin içindeki seraları da ziyaret eden gazeteciler, 250 dekarı kapalı olmak üzere toplam 900 dekar tarım arazisi üzerinde konumlanan tesis hakkında firmanın üretim mühendisi Emre Güler’den bilgi aldı. Domates, biber, patlıcan, hıyar, kavun, kabak ve karpuz gibi hibrit sebze türleri üzerinde ıslah çalışmaları yapan, Türkiye'nin en önemli tohum üretici firması olduklarını belirten Güler, “Devam etmekte olan ıslah programlarımız sonucunda geliştirilen, tohumları Korkutelindeki tesisimizdeki seralarda üretiyor, inceliyor, gelişimlerini takip ediyoruz.  6 seramızın 5inde kabakgillerin tohum üretimine dair çalışmalar yaparken bir seramızda da ürettiğimiz bu tohumların yetiştiriciliğini yapıyoruz. Bu nedenle bu tesis; firmamız ve hatta Türk tarımı için büyük bir önem arz ediyor. Bu tesiste edindiğiniz bilgiler ve aldığımız sonuçlar bizeyüksek kalitede, verimli, hastalıklara dayanıklı ve yüksek adaptasyon yeteneğine sahip çeşitleri üretim, ihracat ve pazarlama konusunda yol gösteriyor” dedi.

Gazeticiler, gezinin son durağında ilçe tarımında bir başka dikkat çeken ürün olan Karyağdı Armudu’nu da bahçesinde inceleme fırsatı buldular. Karyağdı armudu, Korkuteli ilçesine bağlı Bayat, Tatköy, Esenyurt, İmrahor ve Yazır köylerinde üretiliyor ve adına da kışın hazır olduğu için Karyağdı Armudu deniliyor.

Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu’na (IFAJ) üyesi tarım gazetecileri; Korkuteli gezisi sonrası yaptıkları değerlendirmede ilçeninmantar ve seracılık başta olmak üzere kiraz, yaban mersini, elma, armut gibi meyve üretiminde çok ileri bir seviyede olduğunu, beklentilerinin çok ötesinde işletmelerin bulunduğunu ve ülkelerine döndüklerinde en kısa sürede bu anlamda haberler yapacaklarını ifade ettiler.