Dünyanın dört bir yanından tarım profesyonelleri Kasım’da Growtech’te buluşuyor

Dünyanın en büyük örtü altı tarım sektörü fuarı, Growtech Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, ondokuzuncu kez 27-30 Kasım tarihleri arasında Antalya Expo Center’da gerçekleşecek.

‘Tohumculuk’, ‘Sera ve Sulama Teknolojileri’, ‘Bitki Besleme ve Koruma’, ‘Traktör ve Tarım Makinaları’ ile ‘Hayvancılık’ olmak üzere toplam 5 kategori yer alacak. Tarım ve Teknolojinin Global Buluşması’ ana temasıyla 50 bin m2 alanda, 30’un üzerinde ülkeden 850’yi aşkın firmayı 130’den fazla ülkeden 90 binin üzerinde sektör liderleri ile  bir araya getirecek.

Tarım sektörünün dünya markası Growtech Uluslararası Tarım Fuarı, geçtiğimiz yıl 120 ülkeden 86 bin 780 ziyaretçi ve 30 ülkeden 800’ün üzerinde firma ve markanın katılımı ile gerçekleşti. 120 ülkeden ziyaretçi ile rekora imza atılırken, en çok ziyaretçi gelen ilk 5 ülke sırasıyla İran, Ürdün, Irak, Mısır ve Cezayir oldu. Hollanda, İspanya, Çin, Kore ve ilk kez Macaristan, ülke bazında Milli Katılım ile Growtech’te yer aldı. T.C. Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde ve Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB)  organizasyonunda fuara eş zamanlı olarak başarılı bir Alım Heyeti Programı gerçekleştirildi.

Tarımın öncü ve lider Fuarı Growtech, dünya tarım profesyonellerini Antalya’da buluşturuyor…

Growtech Uluslararası Tarım Fuarı’nın her yıl kendini geliştiren öncü ve lider bir fuar olduğunun altını çizen Growtech Fuar Direktörü Engin Er, “Her yıl kendimizi yenileyerek, katılımcı ve ziyaretçilerimizle buluşuyoruz. Growtech,  gerçek anlamıyla ‘Tarım ve Teknolojinin Global Buluşması’. 2019 yılında da yine yapay zeka ile çalışan tarım makinaları, drone’lar gibi dikkat çeken ürünlere, yeniliklere, Ar-Ge yatırımlarına, çarpıcı markalara ve özellikle tarımın,  çiftçinin yanında olan, onların ihtiyaç ve beklentilerine çözüm üreten teknolojilere ev sahipliği yapılacağını söyledi.

Growtech Uluslararası Tarım Fuarı, bu yıl Antalya Ticaret ve Sanayi Odası iş birliği ile onikinci kez düzenlenecek ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri ile tarım sektöründe faaliyet gösteren özel sektör ve kamu kurumlarına, tarımsal üretimin katma değer kazanmasına ve sektörel farkındalık yaratan yenilikçi ürün ve hizmetlere destek vermeye devam edecek. Ayrıca, bu yıl yine Ticaret Bakanlığı Koordinatörlüğünde Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği organizasyonu ile 51 ülkeden alıcılarla ikili görüşmeler gerçekleşecek. Tarımın güncel konularının konuşulacağı Tarım Sohbetleri üçüncü kez yerini alırken, Akdeniz Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte düzenlenecek 4. Bitki Islahı Proje Pazarı gibi önemli etkinliklere ev sahipliği yapılacak.

Fuar süresince, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER), TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) yer aldığı panellerin yanı sıra uluslararası konuşmacıların sektörün dünyadaki gündemini tartıştığı zengin içerikli bir konferans programına da yer verilecek.