Growtech is part of the Informa Markets Division of Informa PLC

Informa
Informa

Üniversiteliler, Growtech Kampüste Etkinliğinde Buluşuyor

Mayıs 2022

Dünyanın en önemli örtü altı tarım sektörü fuarı Growtech, Akdeniz Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştireceği 'Growtech Kampüste' etkinliğinde üniversite öğrencilerine kariyer planlaması için yol gösterecek.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde düzenlenecek etkinlik hakkında bilgi veren Growtech Fuar Direktörü Engin Er, tarım sektöründe bulunan işletmelerin Ziraat Fakültesi öğrencileriyle tanışması ve sektöre kazandırılması için önemli bir imkan sunacaklarını söyledi.
Tarım sektörünün eğitimli ve donanımlı insan kaynağına ihtiyaç duyduğunu dile getiren Engin Er, “Growtech Kampüste etkinliği, öğrencilerin farklı ve profesyonel bakış açılarından faydalanabilmesi, kariyerlerine dışarıdan bakma şansı yakalayabilmesi, yaşamlarına mesleki anlamda yön verebilmesi için bir fırsat sunuyor. Bu etkinlik öğrencilerin, nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan tarım sektöründe değerlendirilmesi için iş başvuru süreçlerini öğrenmesi, iş mülakatlarını yönetebilmesi, firmaları tanıması ve bilinçli tercihler yapmalarını sağlamak için planlandı” diye konuştu.

TARIM SEKTÖRÜ VE GELECEĞİN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BİR ARAYA GELECEK
25 Mayıs Çarşamba günü saat 10.00'da başlayacak ve gün boyu devam edecek etkinliğe birçok firmanın katılım göstereceği bilgisini veren Er, şöyle devam etti: “Firmalar kendilerine ayrılan alanlarda, İnsan Kaynakları veya işe alım yapan departmanları ile etkinliğe katılabilecekler. Katılan firmalar bulundukları sektörü ve firmalarını tanıtabilecek, ilgili öğrencilerin CV’lerini toplayarak bire bir görüşme imkanı bulabilecekler. Etkinlikte tarım sektörüne ilişkin sunumlara da yer verilecek. Sektörde yer alan firmalar organizasyonları için gerekli insan kaynağını en doğru yer olan üniversitede bulma şansı yakalayabilecekler"

AYRINTILI SUNUMLAR YAPILACAK
Saat 10'da başlayacak açılış konuşmalarının ardından SERKONDER Y.K Başkanı Halil Kozan: 'Türkiye'de Seracılık ve Alternatif Enerji Kaynakları', TÜRKTOB Y.K Başkanı Savaş Akcan: 'Gıda Savaşlarını Tohum Kazanacak - Geleceğin Mesleği Tohumculuk', GÜİD Y.K Başkan Yardımcısı Gökhan Uzunoğlu: 'Her Geçen Gün Büyüyen Gübre Sektörü' ve BASUSAD Y.K Başkanı Rahmi Çakarız: 'Türkiye'de Tarımsal Sulamada Dünümüz, Bugünümüz, Yarınımız' başlıklarında ayrıntılı sunumlar gerçekleştirecek.

SEKTÖREL FARKINDALIK SAĞLAYACAK
Tarım sektörünün ülkemiz adına öneminin son yıllarda daha çok ortaya çıktığını vurgulayan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan da, Growtech iş birliğiyle önemli bir bilgi paylaşımı gerçekleştireceklerini ifade etti.

Etkinliğin tüm katılımcılara fayda sağlayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Erkan, “Growtech Kampüste etkinliği öğrenciler açısından çok yararlı bir uygulama. Tarım sektöründe hizmet veren firma temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve öğrencileri bir araya getirecek.

3'üncü sınıf öğrencilerinin staj yeri bulmak için firmalarla köprü kurmalarında önemli bir rol oynuyor. Öğrencilerin kariyerleri için de imkan sunuyor. Öğrencilerimiz firmalarla birebir görüşerek CV bırakacak ve kariyerleri için de önemli bir adım atmış olacaklar. Firmalar da, daha sonra kullanmak üzere bir insan kaynağı veri tabanı edinmiş olacak. Hem firmalar hem de öğrencilerin yüz yüze görüşme sağlamaları ve sektörel gelişmeleri takip edebilmeleri için önemli bir platform" dedi.