Growtech is part of the Informa Markets Division of Informa PLC

Informa
Informa

Türkiye, Avrupa'nın Enerji Krizinin Aşılmasında Stratejik Önem Taşıyor

Aralık 2022

Avrupa'nın içinde bulunduğu enerji krizi, tarım ürünleri fiyatlarında artışa neden oluyor. Türkiye lojistik avantajı ve uygun maliyetleriyle Avrupa'nın gıda tedarikçisi olma yolunda stratejik önem taşıyor.

Dünya'nın en büyük örtü altı tarım sektörü Fuarı Growtech'te bu yıl da milli katılımcı olarak yer alan Hollanda Pavilyonu'nun Organizatörü ve İhracat Ortağı Daan Busscher, iki ülke arasıdaki ticari hacmin her geçen yıl arttığını söyledi.

Anfaş Fuar Merkezi’nde 21. kez gerçekleştirilen Growtech Fuarı’nı, dünya tarım sektörü için faydalı bir platform olarak değerlendiren Daan Busscher, “Geçtiğimiz yıl pavilyonumuzda 8 firmayla katılırken; bu yıl bu sayı 12'ye çıktı. Önümüzdeki yıl daha geniş bir alanda farklı sektörlerde hizmet veren 20 firmayla ülkemizi temsil edeceğiz. Growtech bizim için önemli bir platform. Özellikle seracılık ve sera ekipmanları sektöründeki ürünlerimizle firmalarla önemli ticari bağlantılar kuruyoruz. Türk firmalarından da satın almalar yapıyoruz. Hollanda'da son dönemde enerji maliyetleri 3 katına kadar yükseldi. Gıda ürünlerinin fiyatı yükseldi. Ülkemizde tarım alanları da kısıtlı olduğu için günlük olarak tüketilen birçok sebze ve meyveyi dışarıdan satın alıyoruz. Türkiye'de bu ülkeler arasında önemli yer tutuyor” dedi.

 

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP

Türkiye'nin tarım alanları ve lojistik açından önemli olduğuna dikkat çeken Busscher, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hollanda yüzölçümü itibariyle kısıtlı tarım alanlarına sahip. Bu nedenle birim alandan en çok verimi alabilmek için dikey tarım yöntemlerini uyguluyoruz. Hollanda, tarım konusunda önemli bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip. Bu bilgi birikimini, Westland adı verilen bölgede kümelenen firmalar birbiriyle paylaşıyor. Türkiye'de ise Antalya, tarım sektörü açısından aynı yoğunluğa ve deneyime sahip bir bölge. Türkiye gerek Avrupa'ya yakınlığı, lojistik, maliyet avantajları ve iklimi nedeniyle Avrupa'nın enerji krizini aşmasında önemli bir potansiyele sahip. Bu zaten iki ülke arasındaki ticaret rakamlarına bakıldığında daha net anlaşılıyor”

 

HOLLANDA İLE ÖNEMLİ BAĞLANTILARA İMZA ATIYORUZ

Growtech Fuar Direktörü Engin Er de, milli katılım ile Growtech’te yer alan Hollanda'nın Türk firmaları için önemli ticaret bağlantıları sağladığını söyledi.

Tarım denilince dünyada ilk akla gelen ülkelerin başında Hollanda'nın geldiğini ifade eden Er, konuyla ilgili şunları söyledi: “Bir tarım ülkesi olan Hollanda gerek teknolojik birikime sahip olması gerekse de yeni bir hedef pazar olarak Türkiye için önemli bir konumda. Antalya'nın özellike örtü altı tarımda sunduğu ürün çeşitliliği ve maliyet avantajları da Hollanda gibi soğuk iklime sahip ülkeler için cazip geliyor. Growtech; iki ülke arasındaki tarımsal dış ticaretin gelişmesine de katkı sağlıyor. Burada aslında uluslararası önemli bir ticaret platformunu yaşama geçirdik. Yerli ve yabancı firmaları buluşturarak ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlıyoruz. Bu bağlamda Türkiye, Hollanda ile tarımsal iş birliklerinde bir köprü rolü üstleniyor”