23-26 Kasım 2022 | Anfaş Fuar Merkezi - Antalya

Growtech Dolu Dolu Geçen Bir Konferans Programına Ev Sahipliği Yaptı

İklim Değişikliği ve Kuraklık Acil Eylem Planları Konuşuldu

Fuar kapsamında bu yıl dördüncü kez düzenlenen Tarım Sohbetleri’nin konusu “Küresel İklim Değişikliği ve Tarımın Geleceği”ydi. Moderatörlüğünü BloombegrHT Televizyonu Tarım Editörü İrfan Donat’ın üstlendiği etkinliğe SERKONDER Başkanı Halil Kozan, BASUSAD Başkanı Rahmi Çakarız, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu konuşmacı olarak katıldı. Oturumda ‘Tarlanın meselesi, mutfağın meselesi!’ gerçeğinden yola çıkmak gerektiğini hatırlatılarak, iklim değişikliği ve kuraklık tehlikelerine karşı Türk tarımı için yakın dönemde yapılması gerekenleri ve acil eylem planlarının neler olması gerektiğinin altı çizildi. Ayrıca, üreticilerin teknolojik gelişmelere entegre edilmesi gerekliliği vurgulandı.

 

Tohumu Uzmanları Anlattı

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından Growtech ev sahipliğinde düzenlenen “Tohumu Uzmanından Dinleyin”  panelinde Yüksel Tohum Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. S. Ahmet Bağcı ile TSÜAB ve ECOSA Başkanı Yıldıray Gençer konuşmacı olarak yer aldı. Buket Sakmanlı Apaydın’ın moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte, 70’den fazla ülkeye tohum ihraç eden Türk tohumculuk sektörünün 30 yılda kat ettiği büyük mesafe ile bazı ürün gruplarında dünya ile rekabette değil, birçok ülkeden önde olduğuna vurgu yapıldı. TSÜAB’ın Fuarın üçüncü günü düzenlediği ikinci etkinlikte “Pandemi, İklim Değişikliği ve Tohumun Önemi” ele alındı. Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım ile TSÜAB ve ECOSA Başkanı Yıldıray Gençer, etkinliğe konuşmacı olarak katıldı.

 

AB Yeşil Mutbakatın Gübre Sektörüne Etkisi Masaya Yatırıldı

Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) Başkanı Metin Güneş, ‘AB Yeşil Mutabakatı’nın Gübre Sektörüne Etkisi’ paneli ile Growtech 20. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı’nda tarım paydaşları ile buluştu. Güneş, “GÜİD olarak Ticaret Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından oluşturulan Kimya Teknik Komitesi’nde (KİMTEK) Avrupa Yeşil Mutabakatı’na gübre konularında katkı sağladıklarını belirtti. Güneş, Türkiye’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı'na uyum sağlaması amacıyla oluşturulan 9 maddelik eylem planını “Sınırda karbon düzenlemeleri, yeşil ve döngüsel bir ekonomi, yeşil finansman, temiz, ekonomik ve güvenli enerji arzı, sürdürülebilir tarım, sürdürülebilir akıllı ulaşım, iklim değişikliği ile mücadele, diplomasi, Avrupa Yeşil Mutabakatı bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri” olarak sıraladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Seda Özel de, “Antalya’da Planlı, Kurallı, Kimlikli ve Sürdürülebilir Tarım için Çalışıyoruz” konulu konferansı ile Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan son dönem çalışmalar hakkında Growtech Uluslararası Tarım Fuarı’nda sunum yaptı.